TOP80.PL

KLASYCZNE => Muzyczne => Wątek zaczęty przez: Eva 23-02-2016 22:02:26



Tytuł: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Eva 23-02-2016 22:02:26
Witam. :)

W tym tygodniu więcej propozycji - aż 10 i tym samym nieco więcej głosów do Waszej dyspozycji - aż cztery. :)

Zapraszam do głosowania i życzę dobrej zabawy. :)

Pozdrawiam serdecznie.  <papa>


Tytuł: Odp: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Giovanna 23-02-2016 22:02:32
Chaka Khan - Own The Night (1985)
Chaka Khan, właśc. Yvette Marie Stevens (ur. 23 marca 1953 w Great Lakes w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych) – amerykańska piosenkarka związana z muzyką rhythm & blues, jazz i funky.
Światową karierę muzyczną rozpoczęła w połowie lat 70. jako wokalistka funkowego zespołu Rufus. Dzięki pomocy Steviego Wondera grupa szybko utrwaliła swoją pozycję na listach przebojów muzyki pop i r&b, zdobywając w roku 1974 nagrodę Grammy za utwór "Tell Me Something Good". Do połowy lat 80. wraz z Rufusem nagrała wiele przebojów, m.in. "Sweet Thing", "Ain't Nobody", "Do You Love What You Feel?", "Once You Get Started". W międzyczasie rozpoczęła karierę solową, nagrywając w roku 1978 swój największy przebój "I'm Every Woman".
Own The Night to singiel z 1985 roku. Jego autorami są Marti Sharron, M.D. Lauria i Franne Golde.

Curare - Visions And Dreams (1985)
Curare po raz drugi gości w Plebiscycie (poprzednio z “To Have And Have Not).
„Visions And Dreams” to jedyny singiel niemieckiego projektu. Autorzy utworu to: amerykański piosenkarz, muzyk i kompozytor nurtu new wave - Peter Godwin oraz Michael Münzing z grup takich jak 16 Bit czy Snap!. Tekst napisała Cherie Thomas.

Digital Emotion - Time (Back In Time) (1985)
W skład tego holenderskiego tercetu wchodzili: Cickie De Beer, Jean François Colombo oraz Myrna Balrak. Pierwotnym składem był jednak: Glenn Van Der Hoff i Steve Goede.
Ich najbardziej znane utwory to „Get Up, Action", „The Beauty and the Beast" oraz „Go Go Yellow Screen". Mają na koncie dwa albumy: „Digital Emotion" (1984) i „Outside In The Dark (1985)."
Utwór „Time (Back In Time)” pochodzi z tego drugiego, a jego autorami jest producencki zespół: G. Hessing, A. Mol, E. van Prehn, C. Bergman oraz E. Veerhoff, znani jako Adams & Fleisner.

Fix & Fertig - Heiratsmarkt (1989)
Fix & Fertig to niemiecki projekt Gerda Leienbacha i Axela Breitunga.
„Heiratsmarkt” to singiel promujący jedyny album tego projektu, czyli „Fix & Fertig” z 1989 roku. Autorami utworu byli Michael Werker i Axel Breitung.

Fresh Color - Sing With Me Tonight (1985)
Fresh Color to szwajcarska grupa założona ok. 1978 roku przez gitarzystę Gutze Gautschiego. Wraz z Dieterem Meierem zaczynali jako zespół punkowy. W 1984 r. po sformowaniu zespołu na nowo Gutze wraz z brytyjskim kompozytorem i wokalistą Humphreyem Robertsonem oraz perkusistą Danny'm Amslerem wydali singla „Disco Future” i wkrótce wyruszyli w trasę koncertową. Byli zatrudniani przez agencje zajmujące się m.in. Fancym, Sandrą, grupą Scotch czy Fun Fun. W 1985 r. koncertowali z Valerie Dore. Od pierwszej połowy lat 90-tych Robertson i Amsler tworzą duet Daylight. Natomiast Gautschi od 1992 r. pracował jako wydawca i producent Dj'a Bobo.
„Sing With Me Tonight” to singiel promujący ich drugi album „Nightdreams” z 1985 roku. Autorzy utworu to Gutze Gautschi i Humphrey Robertson, który udziela tu też wokalu.

Gianni Drudi - Fiky-Fiky (1988)
Giovanni "Gianni" Drudi, to włoski wokalista i kompozytor, urodzony. w Santarcangelo di Romagna. Początek jego kariery przypada na rok 1983., wtedy ukazał się debiutancki singiel artysty, zatytułowany "Ma Quale Dignità / Come Stai". Od 1992r. Gianni Drudi często występował w programach TV, emitowanych przez telewizje RAI 2 i RAI 3. W latach 80. wydał sześć singli. Jako piąty z kolei ukazał się "Fiky-Fiky / La Pantera". W 1992r. nagranie zostało wydane ponownie. Na singlu znalazły się oprócz oryginalnej, cztery inne wersje ((House Remix Version, Slow Strappamutanda Version, Backround Vocals i House Remix Backround Vocals). Autorami piosenki byli Gianni Drudi i Giorgio Bersani.

La Compagnie Creole - Le Bal Masque (1984)
La Compagnie Créole to grupa z Gujany Francuskiej i Antyli Francuskich, powstała w 1980 roku. Zespół na początku śpiewał w języku créole jednak w szybkim czasie zaczął wyłącznie śpiewać w języku francuskim. Najbardziej znaną piosenką w Polsce w latach 80-tych była „Santa Maria de Guadeloupe". W skład grupy wchodzą: wokalistka Clémence Bringtown, perkusista Guy Bevert, gitarzysta i perkusista José Sebeloué, basista Julien Tarquin. Byłym członkiem był także gitarzysta i producent Arthur Apatout.
„Le Bal Masqué” to singiel promujący ich album z 1984 roku pod tym samym tytułem. Autorami utworu są francuski producent i autor piosenek Daniel Vangarde (znany z hitów „Aie a Mwana”, „D.I.S.C.O.” czy „Cuba”) oraz belgijski producent i kompozytor Jean Kluger (autor utworów m.in. Dalidy, Petuli Clark czy Bobbejaana Schoepena).

Peter Jacques Band - Mexico (1985)
Peter Jacques Band po raz drugi gości w Plebiscycie (poprzednio z „Going Dancin' Down The Street”).
Jest to znana z hitu „Walking On Music” włoska grupa disco stworzona przez Mauro Malavasiego (pianistę i kompozytora, znanego ze współpracy z Mango czy Andreą Bocellim) oraz Jacquesa Freda Petrusa (biznesmana, producenta, autora i wydawcę, określanego jako pioniera włoskiej muzyki tanecznej). Petrus wraz z Malavasim stanowili duet czołowych włoskich „funkowców”, którzy wykreowali nowe, specyficzne, włoskie brzmienie, stanowiące połączenie amerykańskiego Disco, Funku i Euro Disco.
„Mexico” to singiel z ich trzeciego albumu Peter Jacques Band - „Dancing In The Street” z 1985 roku. Jego autorami są Jacques Fred Petrus, włoski kompozytor, aranżer, producent, gitarzysta oraz zwycięzca wielu festiwali - Marco Tansini oraz Simona Zanini z Moon Ray (Raggio Di Luna).

Sherif - Ne Uhodi (1990)
Sherif już raz gościł w Plebiscycie (nr 90). Zespół powstał w 1990r. Jego solistami byli Natalia Gulkina (Наталия Гулькина), wokalistka grupy Mirazh i Konstantin Terentev (Константин Терентьев), który wcześniej był klawiszowcem w zespołach Mirazh (Мираж) i Zvezdy (Звёзды), prywatnie były mąż Natalii.
Utwór "Ne Uhodi" pochodzi z pierwszego z dwóch wydanych przez projekt Sherif albumów, zatytułowanego "Dżulia" (Джулия). Autorką słów jest Natalia Gulkina.

Wol Vo - Born Again (1985)
Wol Vo to włoski projekt stworzony przez Luigiego Piergiovanni, którego frontmanem był Fabrizio Renelli.
„Born Again” to utwór z ich drugiego singla – „Romantic” z 1985 roku. Jego autoramisą: Luigi Piergiovanni, kompozytor, gitarzysta, autor muzyki do filmów i telewizji - Stefano Mainetti oraz wokalista, pianista i autor piosenek Guido Anelli (a.k.a. Guido Morgavi).

 <papa>


Tytuł: Odp: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Daro80 24-02-2016 08:02:11
Uff ciężki wybór...ale jest <jupi>


Tytuł: Odp: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Alien 26-02-2016 23:02:04
W związku z plebiscytem....najsłynniejszy utwór New Beat lat 80-tych, o którym nie można nie wspomnieć to....  Off - Electrica Salsa (Baba Baba). Münzing tutaj wspomniany i....  uwaga gość którego znają nawet małolaty, bo tworzy do dziś z powodzeniem... Sven Väth - symbol muzyki electro.
Sven Väth - Harlequin - The Beauty And The Beast (1994)
https://www.youtube.com/watch?v=avaiTHwCkIc (https://www.youtube.com/watch?v=avaiTHwCkIc)




Tytuł: Odp: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Giovanna 29-02-2016 18:02:02
Ale i ja w Plebiscycie #135 i Eva w Plebiscycie #159 już wspominałyśmy, że Münzing należał do Off.  :P


Tytuł: Odp: Plebiscyt "Odkrycia Słuchaczy" # 191
Wiadomość wysłana przez: Alien 01-03-2016 09:03:19
Super, że było o tym wspomniane. Dzięki za info Giovanka.

Generalnie rozumiem to, że nie powielacie tych samych info. Podobny dylemat miałem przy opracowywaniu materiałów do plebiscytu, które dotyczyło wykonawców, bądź osób pojawiających się w nim powtórnie czasami nawet kilkakrotnie. Dawałem wtedy jakieś nowe info, pomijając poprzednie znane i oczywiste fakty. W efekcie końcowym notka dla czytających kolejne uroszczenia (bez zagłębiania się w archiwum) była już zdecydowanie okrojona. Ale też czas był to inny, bo początkowo info miało być bardzo krótkie (do odczytu na audycji) tak by nie zagłuszyło samego utworu. Więc góra jedno, dwa zdania kwintesencji. Z biegiem czasu jak zaczęliśmy to umieszczać w postach można było sobie pozwolić na więcej.
Osobiście jestem jednak do dziś za tym, żeby "oczywistą oczywistość" powielać nawet wielokrotnie, zwłaszcza jeśli dotyczy najbardziej znanych dokonań, tak by czytający tu i teraz mieli to na tacy. To tylko taki cichy mój głos w tej sprawie ;)

Pozdrawiam serdecznie ekipę plebiscytu.