TOP80.PL

KLASYCZNE => Muzyczne => Wątek zaczęty przez: Alien 08-08-2017 14:08:55Tytuł: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Alien 08-08-2017 14:08:55
Takiej zagwozdki w poszukiwaniach co było pierwsze jajko czy kura jeszcze nie miałem.

Chodzi o dość powszechnie znany utwór włoskiego projektu Matisse - Fool For Love.
Wydawać by się mogło, że wersja w wykonaniu projektu powołanego do życia przez Antoniego Verde jest oryginałem i tego się wszyscy trzymają, ale....

W 1983 roku został wydany singiel duńskiej grupy popowej Tess (zbieżność nazwy ze znanym nam Tessem), pod tytułem:  "Venter På Dig..." Na stronie B tego singla znajduje się utwór "Hvad Er Kærlighed?" czyli przedmiot mojego zainteresowania. Dodam, że discogs nie podaje roku wydania tego singla ale potwierdzają to inne wiarygodne źródła (nie mówię oczywiście o YT).

Odsłuchajcie zatem, a wkrótce reszta rozważań budzących moje wątpliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=wGYhHnhAWJA (https://www.youtube.com/watch?v=wGYhHnhAWJA)


Tytuł: Odp: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Szikagier 08-08-2017 17:08:24
Hejka Alien :D Mam tu dla Ciebie tak coś na szybko :D oczywiście nie potraktuj tego jako "fast food"  :D Sam ocen na ile jest to przydatne i czy na tyle wiarygodne ażeby mogło rozwiązać choć częściowe Twoje wątpliwości  :D Poniższy cytat jest zaczerpnięty z: http://www.beatbox.se/2014/03/17/tess-venter-pa-dig-hvad-er-kaerlighed-1983/. (http://www.beatbox.se/2014/03/17/tess-venter-pa-dig-hvad-er-kaerlighed-1983/.)                             "Via bloggens Facebooksida fick jag tips om att ”Hvad Er Kaerlighed” är identisk med ”Fool For Love”, utgiven av Matisse 1984." W przekładzie na nasz ojczysty język mniej więcej wyglada to tak:                  "Za pośrednictwem strony bloga na Facebooku otrzymałem wskazówki, że "What's Love" jest identyczna z "Fool For Love" wydana przez Matisse w 1984 roku." Pozdrawiam <jupi> Przepraszam jeśli nie wygląd to wszystko dość przejrzyście, ale korzystałem jedynie z dostępu do telefonu <papa>


Tytuł: Odp: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Alien 09-08-2017 19:08:19
Właśnie od tego blogu Szikagier zaczęły się moje wątpliwości. Link umieszczony do tego blogu na YT był tylko nieśmiałym potwierdzeniem, że wersja w wykonaniu Tess wyprzedza o rok wersję Matisse.

Dlatego w poszukiwaniu potwierdzenia co jest oryginałem a co coverem szukałem w pierwszej kolejności potwierdzenia roku 1983 dla Tess.

Muszę przy tym wyraźnie zaznaczyć, że dla mnie wyznacznikiem oryginału dla utworu przypisanego do dwóch wykonawców jest wcześniejsza data oficjalnego wydania jednego z nich.  

W historii muzyki wielokrotnie się tak zdarzyło, że autor utworu "wypuścił" go wcześniej dla kogoś innego a dopiero potem nagrywał swoją wersję uznaną już wtedy jako cover.

To że chodzi o ten sam utwór nie ma tutaj wątpliwości. Chociaż discogs jakby wprost nie podaje tych samych autorów. Są to Matisse i Sten Berg w przypadku wersji Tess oraz  P. Brown, T. Verde w przypadku wersji Matisse. Tak więc co do jednolitego autorstwa muzyki raczej nie ma wątpliwości, natomiast autorstwo słów się rozjeżdża ze względu na różnice językowe.

Na tym można by było poprzestać i przyjąć moje założenie, że "Tess - Hvad Er Kærlighed?" to oryginał. Ale na discogs... (wiem wiem discgs nie jest wyrocznią) jest notka "Original Version made by Matisse". Owa notka znajduje się przy kolejnej wersji "Fool For Love" wykonywanej w 1989 roku pod szyldem Golden Shower. Link poniżej:

https://www.discogs.com/Golden-Shower-Fool-For-Love-Remix/release/540896 (https://www.discogs.com/Golden-Shower-Fool-For-Love-Remix/release/540896)

W załącznikach podaję jeszcze dwa zrzuty w którym wprost jest notka, że Tess (ze względów technicznych podano tytuł singla) to cover Matisse, a także kolejne potwierdzenie roku.

A co Wy o tym wszystkim sądzicie? 


Tytuł: Odp: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Dj Yaro 23-09-2017 02:09:17
Alien - co do Twojego zdania: "W historii muzyki wielokrotnie się tak zdarzyło, że autor utworu "wypuścił" go wcześniej dla kogoś innego a dopiero potem nagrywał swoją wersję uznaną już wtedy jako cover". Jako muzyk nie zgodzę się z Twoją kwestią, ponieważ jest całkiem inaczej od strony ustawy, studia nagrań a twórcą.


Tytuł: Odp: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Dj Yaro 23-09-2017 02:09:59
Alien przepraszam szanuję Ciebie, ale w obecnych czasach Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o "prawie autorskim i prawach pokrewnych"  jak i studia nagrań działają na "różnych falach", a co do kwestii artystów to obecne czasy są inne niż np. w latach 80-tych


Tytuł: Odp: Matisse czy Tess?
Wiadomość wysłana przez: Dj Yaro 23-09-2017 02:09:36
W publikacjach naukowych można spotkać się z różnymi zapożyczeniami autorskimi.