TOP80.PL

KLASYCZNE => Muzyczne => Wątek zaczęty przez: djeldiablo 20-05-2011 20:05:26



Tytuł: Radiorama (tekst autorstwa Marcina Szulca)
Wiadomość wysłana przez: djeldiablo 20-05-2011 20:05:26
(http://img855.imageshack.us/img855/4207/radioramaf.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/855/radioramaf.jpg/)

Grupa Radiorama  jest dziełem dwóch dużych producentów muzyki elektronicznej - Mauro Fariny i Giuliano Crivellentego. W 1981 roku powstała z ich inicjatywy S.A.I.F.A.M.  Group, której okres największej aktywności przypada na lata 1981 – 2000. W tym czasie powstało wiele muzycznych projektów z gatunku Italo Disco, Euro Disco, Eurobeat i Hi-NRG. Jednym z nich była Radiorama. Przy tworzeniu kolejnych singli i albumów współpracownikami Mauro Fariny i Giuliano Crivellentego byli: Paolo Gemma, Marco Bresciani, Laurent Gelmetti, G. Maiolini, F. Fadinger, F. Serra, „Boom Boom” J.J. Nesty, Simona Zanini, Martinelli, N. Hackett, Bianchini, Giuliani, U. Smaila, A. Caglioni, G. Mocchetti, D. Bellini, Marco Manzi, M. Zucchelli, M. Marta, F. Baldoni, B. Rosellini, F. Bonini, Accatino, Bindella, Moroni. Nagrania odbywały się w Factory Sound Studio. Owocem wspólnych kompozycji Mauro Fariny i Giuliano Crivellentego, ze względu na wyjątkowe efekty dźwiękowe, był niesamowity klimat piosenek, który stał się wizytówką grupy na tle innych wykonawców tamtego okresu. Sam Mauro Farina do dziś nazywany jest królem Italo Disco. Na wszystkich kontynentach liczne jest produkcje stały się niekwestionowanymi hitami. Odpowiada za aranżacje w ponad 1500 projektach muzycznych. Wykreował takie gwiazdy jak Radiorama a zaraz potem Ken Laszlo, Den Harrow, Fred Ventura, Albert One, Alan Barry, Joe Yellow i wiele innych.

Idea założenia Radioramy, nazwa grupy oraz wykreowane przez nią później dźwięki, były wspólnym pomysłem kompozytorów i wokalistów Aldo Martinelliego i Simony Zanini. Na samym początku, a więc w 1985 roku, para ta podjęła się stworzenia dla grupy pierwszego singla - "Chance To Desire". Został on wykonany przez Simone Zanini a także Marco Brescianiego (jednego z producentów Radioramy), który zaśpiewał go pod pseudonimem Hank Shostak. Jako, że duet Aldo Martinelli  i Simona Zanini nie miał doświadczenia w nagrywaniu albumów gdyż dotąd tworzył tylko single, główny ster w zespole przejął Mauro Farina. Od drugiego singla "Desire", rozpoczęła się z nim pełna współpraca. Po raz pierwszy zaszczycił Radiorame własnym głosem. Po występie w „Chance To Desire” Simona Zanini zajęła się dalszym komponowaniem. Wokal żeński przejęła wtedy Clara Moroni. W 1988 roku na nową żeńską wokalistkę wybrano Antonelle Ferri. Od tego samego roku męski wokal przejął z kolei Oscar Branfazzi. Udany powrót głosu Mauro Fariny przypadł na rok 1993 wraz z singlem "Aliens 2 (The Nightmare)". Był on niejako cofnięciem się w dawne klimaty muzyki Italo Disco na tle zupełnie nowych produkcji początku lat ‘90. W latach 1988 – 1992, Oscar nagrał 7 solowych singli wydanych na rynku włoskim i japońskim. Podobnie Antonella. Między rokiem 1987 a 1991 zaśpiewała solowo 8 singli. Indywidualne produkcje Oscara i Antonelli były odpowiedzią na nurty Eurobeat i Hi-NRG, które w tych latach rozwinęły się na dobre. 

Jako że Mauro Farina został uznany za nie wystarczająco atrakcyjnego, co w tamtym okresie miało kolosalne znaczenie gdyż panowała moda na "wygląd", na okładkach singli i albumów (za wyjątkiem wybranych) pojawiali się modele. W okresie największej popularności grupy, twarzami Radioramy byli wspomniani Oscar Branfazzi i Antonella Ferri. Jedyny koncert dwóch głównych postaci zespołu – Mauro Fariny i Giuliano Crivellentego odbył się w Hadze w Holandii w 1993 roku. Zaśpiewano tam wiele innych utworów, do których głosu udzielał Mauro Farina a Giuliano Crivellente grał na klawiszach. Wśród hitów Radioramy pojawiły się: „Desire”, „Vampires”, „Flight Of Fantasy” jak również nowość roku 1993 – „Aliens 2 (The Nightmare)”. Radiorama była dość specyficzną grupą z racji tego, że tylko do czterech singli, „Chance To Desire”, „Desire”, „Vampires” i „Aliens” nakręcono teledyski. Warto w tym miejscu wspomnieć, że „Vampires” był numerem 1 wideo we wrześniu 1986 roku. W ciągu kilkunastu lat najbardziej wzmożonej działalności zespół istniał właściwie tylko w radiu oraz na płytach winylowych i kompaktowych....(watek bedzie kontynuowany cyklicznie i zaprezentowany wkrotce na naszym portalu).

(tekst autorstwa Marcina Szulca)

wiecej wkrotce tutaj:
http://www.danceanddisco.linux.pl/portal.php?article=0