TOP80.PL

KLASYCZNE => Muzyczne => Wątek zaczęty przez: Avena 25-06-2012 20:06:45Tytuł: Lista Przebojow Top80 DANCE CHARTS - ZASADY (AKTUALIZACJA)
Wiadomość wysłana przez: Avena 25-06-2012 20:06:45
Lista Top80 DC powstała w celu prezentowania pełnej i reprezentatywnej gamy przebojów, które królowały na parkietach dyskotek lat 80-tych.
Lista ma wieloletnia tradycję - istnieje od 26.08.2007 co jest gwarantem jej rzetelności.
Zasady doboru piosenek oraz głosowanie na nie wielokrotnie się zmieniały i zapewne będą się zmieniać w przyszłości. Jest to odzwierciedleniem działań  Administracji , by zapewnić dobrą zabawę osobom traktującym listę zgodnie z pierwotnymi założeniami.

Na dzień dzisiejszy zasady wyglądają następująco:

Zasady ogólne:

Każdy może oddać swoje głosy codziennie (raz na dobę) na różne od siebie piosenki.
W odróżnieniu od doby dziennej, która trwa od północy do północy - doba "listowa" trwa od 6:00  do 6:00
Z jednym małym wyjątkiem : w Niedzielę i do Poniedziałku rano do 6-stej jest tak, że użytkownik może oddać głos DWA razy (od 6-13 na poprzednie notowanie i od 22-6 na nowe). W trakcie głosowania aktualne notowanie pozostaje niejawne. Głosowanie zamyka koordynator/moderator, w Niedzielę o godzinie 13:00. Zestawienie Listy DC  prezentujemy w tym samym dniu od godziny 20:00 na antenie naszego radia, zaś po nim około godziny 22:00 otwarte zostaje nowe głosowanie (już do kolejnego notowania).

Liczba głosów dla poszczególnych grup Topowiczów:

Supergłosujący – mają do dyspozycji 7 głosów
Radiowcy – posiadają 5 głosów
„M’-kowicze – mają 5 głosów
Zwykli użytkownicy – mają 2 głosy

Status "supergłosującego" można wygrać w konkursie, prowadzonym podczas audycji Lista Przebojów Top80.

A teraz tzw. Moc oddanych głosów:

Zwycięzcy rankingu – moc 3 pkt za głos na wybrane przez siebie nagranie
„M”-kowicze – moc 2 pkt za głos na wybrane przez siebie nagranie
Zwykli użytkownicy – moc 1 pkt za głos na wybrane przez siebie nagranie

To znaczy, że za jednym głosem (kliknięciem) np. eMkowicza idą 2 punkty dla piosenki.

Głosy każdego uczestnika zabawy są oceniane przy pomocy matematycznie wyliczanego wskaźnika , promującego osoby które głosują często i trafnie przewidują które z nowych na liście piosenek zajmą wysokie pozycje. Wskaźnik jednocześnie jest obniżany osobom, które mało głosują i mają tendencje do popierania piosenek długo zalegających na liście.
Wyniki rankingu dostępne są na stronie: http://top80.pl/extjs/user_rank0.php (http://top80.pl/extjs/user_rank0.php)

10 osób najwyżej ocenionych przez system za swoje głosowanie zostaje zwycięzcami rankingu.

"Osłabianie Dinozaurów":

Aby zapobiec zaleganiu utworów na liście przez dziesiątki tygodni, wprowadzono tak zwane osłabianie. Przez 6 tygodni każdy utwór żyje sobie własnym życiem.
Następnie zdobyte przez niego punkty są zmniejszane o 4% co tydzień.
w tygodniu 7mym (punkty minus 4% tych punktów)
w tygodniu 8mym (punkty minus 8% tych punktów)
itd...

Propozycje do listy DC :

Każdy uczestnik zabawy może do każdego następnego notowania zaproponować  jedną piosenkę. Zasadą jest, że w propozycjach nie mogą znajdować się nagrania wykonawców aktualnie granych na Liście DC jak i też tych samych wykonawców  - wcześniej wstawionych do propozycji (czyli, kto pierwszy ten lepszy).  8)

Propozycje dodajemy od momentu otworzenia notowania (każda Niedziela godz. 22)  do Środy godz. 19 ! Jest to podyktowane wieloma względami obiektywnymi - mamy zarazem nadzieję, że niejako 4 dni to sporo czasu, aby propozycję wstawić. My również musimy mieć czas na moderację, przygotowanie audycji itp. Chcemy dać również większe szanse na "obiektywne" głosowanie już po prezentacji.

Nagrania z propozycji można popierać dopiero po wstrzymaniu ich dodawania przez prowadzącego propozycje czyli zazwyczaj od środy od godz. 19:00.

Zalecamy też, aby po zamknięciu moderacji raczej sprawdzić - czy propozycja nie została wykreślona. Do chwili wstrzymania możliwości dodawania propozycji Moderatorzy NIE WIDZĄ KTO propozycję wstawił ! Zrobiliśmy to umyślnie - aby osoby wyznaczone na Moderatorów List - nie sugerowały się osobowo, postępując przy tym merytorycznie i obiektywnie przy ocenie piosenki (a nie osoby wstawiającej propozycję). Tak więc wstawianie propozycji odbywa się domyślnie - anonimowo (co w sumie chroni też w pewien sposób osobę wstawiającą). Zdarza się niestety, że jakąś piosenkę musimy wykreślić. Staramy się to robić w miarę możliwości na bieżąco dając tym samym możliwość powtórnego wstawienia innej propozycji.

Są jednak tzw. przypadki "wątpliwe" wymagające, albo dokładnego sprawdzenia, albo interwencji drugiej instancji czyli -  Administracji . Z reguły odbywa się to niestety tuż przed wstrzymaniem dodawania piosenek - wtedy też jesteśmy zmuszeni podejmować ostateczne decyzje (biorąc pod uwagę wszystkie Za i Przeciw), Mamy swoje wewnętrzne zasady, ustalenia i organizację pracy - a Wszyscy szanujemy czas nie tylko Słuchaczy i TOPowiczów, ale także Nasz.  

Sporadycznie, bardzo rzadko, ale jednak pojawiają się kontrowersyjne propozycje nagrań nigdy nie wydanych oficjalnie. W tych przypadkach również moderacja odbywa się szczegółowo i wnikliwie. Wtedy okazuje się czy nagranie przejdzie - czy też zostaje wykreślone.

Zastrzegamy sobie prawo do moderacji utworu podanego w propozycjach do listy w razie braku nośnika z proponowanym utworem (bądź też jego niedostępności) nawet w ostatniej chwili, w tym również po terminie zamknięcia propozycji.

We wszystkich przypadkach powód tzw. "wymoderowania" dla osoby wstawiającej JEST widoczny (należy najechać tzw. myszą na propozycję i powód się wyświetli !)

Wszelkie reklamacje prosimy zgłaszać do  Administracji  osobiście lub przez pocztę TOPu. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie - i wcale nie upieramy się, że werdykty są ostateczne. Wychodzimy z założenia, że Lista ma być ZABAWĄ wspólną - a nie powodem problemów. Generalnie jest tak - że muszą być ZASADY i schemat, którego staramy się trzymać i przestrzegać.  :)
 
Piosenki, które są w tzw. okresie "karencji" (urlopu) i nie mogą być dodawane do propozycji - można sprawdzić pod tym linkiem : http://top80.pl/extjs/dcsongs.php?l=0 (http://top80.pl/extjs/dcsongs.php?l=0)

Tę samą piosenkę można umieścić w propozycjach dwukrotnie pod rząd, później należy co najmniej raz pauzować - tak, aby propozycje nie stały się nudne itp.

Zakwalifikowane propozycje są prezentowane na cyklicznej audycji w każdą Środę o godz. 20.

Audycja z prezentacją nagrań z propozycji będzie odbywać się, o ile będzie wystarczająca ilość nagrań na dwugodzinną audycję - tj. około 20 nagrań.

Covery - a lista DC !

Przyjęliśmy zasadę "wpuszczania" na Listę DC - tylko utworów oryginalnych oficjalnie wydanych w latach 1980-90. Zasadą jest również, aby nagrania były wersjami głownie singlowymi i w żadnym wypadku remixami (chyba, że tylko w takiej wersji zostały wydane). Oznacza to również NIE akceptowanie licznych tzw. ewidentnych coverów (utworów dublujących, naśladujących, wzorowanych na oryginale).  Należy wyjaśnić, że za cover przyjmujemy nagranie, które powstało również w okresie 1980-90. Dopuszcza się zatem covery nagrań oryginalnych wydanych przed rokiem 1980 ! Bierzemy wtedy pod uwagę PIERWSZY w kolejności wydany cover nagrania ! Oczywiście wtedy taki cover musi być również zgodny profilowo z Listą DC.
  
Czasem zdarza się, że są wątpliwości – co jest oryginałem – co coverem.  Zdajemy sobie również sprawę, że w latach 80s powstało setki takowych nagrań  i nie wszystkie znamy, nie wszystkie jesteśmy w stanie zawsze obiektywnie ocenić. Jeśli  sami znacie takie nagrania, widzicie, że są w propozycjach – prosimy, aby Nam to zgłaszać ! Na dodatek w przeszłości na Liście DC znalazło się kilkanaście takich nagrań, które z różnych przyczyn przeszły sito. Zdarza się też, że czasem cover przerasta wartością  zgodności profilowej oryginał !  I zdarza się, że pomimo podejmowania wszystkich tych kroków i sprawdzania w procesie tzw. „moderacji” – jakieś nagranie prześlizgnie się i trafia do zagrania w środowej audycji, a potem do głosowania.
W takich przypadkach jak powyżej – ZAWSZE staramy się podchodzić to tego indywidualnie i kierować zdrowym rozsądkiem i dobrem listy ! Wywołuje to często niepotrzebne dodatkowe emocje, ale prosimy nie traktować tego jako działanie „złośliwe”.  

Od notowania 666 listy TOP80 DC NIE DODAJEMY DO PROPOZYCJI DC wszelkich nagrań w zakresie kompozycji / produkcji / wykonań Dietera Bohlena i Thomasa Andersa oraz piosenek wykonawców / zespołów dla których zostały one przez obu wyżej wymienionych Panów napisane w latach 80-tych zgodnie z zasadami listy Top10 B&A DC.

Wszelkie sprawy, uwagi  i wątpliwości dotyczące propozycji i Listy DC, zgłoszone w trybie „priv” Administracji TOP80 – będziemy ZAWSZE starali się rozwiązywać „polubownie”.

Głosowanie (popieranie).

Każdy z Nas posiada 7 poparć na tydzień do wykorzystania na różne od siebie piosenki (tyle głosów poparcia - ile możliwych wejść do tzw. poczekalni).
Niestety NIE można poprzeć własnej propozycji.

7 utworów z największą liczbą poparć przechodzi do tzw. poczekalni i tam już walczy o wejście na listę w głosowaniu głównym.
Poczekalnia (7 piosenek z największą ilością poparć) jest prezentowana w Niedzielę podczas listy Top80 DC.

Zgodność profilowa

Proponujemy utwory tylko zgodne z profilem Listy DC, czyli taneczne i melodyjne nagrania z nurtu Italo-Euro Disco i pokrewne z lat 80-tych (od 1980 r. do 1990 r. włącznie) - tzw. style preferowane tj.....(Italo Disco, Euro Disco, Synthpop, Pop, New Romantic, Hi NRG, Disco,  New Wave). Warunkowo w indywidualnych przypadkach dopuszczamy minimalne odstępstwa - jeśli nagranie mieści się w granicach zdrowego rozsądku. W takim przypadku decyzja zależna od moderatorów !  8)

Aby była pełna jasność, gatunki i style takie jak :
Reggae, Euro House, House, Acid House, Techno, Tribal, Trance, Industrial, Hip-Hop, Dance, Latin,  Ambient, Rock, i inne "ciężkie" oraz pokrewne - NIE KWALIFIKUJĄ się na Listę DC ! Może natomiast zdarzyć się, że wybrane jednostkowo piosenki z gatunków New Beat, Pop-Rock - przejdą weryfikację i zostaną dopuszczone do Listy, ale będą to naprawdę bardzo indywidualne przypadki.

Wykluczamy również z naszej "zabawy" : wszelkie instrumentalne wersje nagrań - zarówno te, które mają swoje odpowiedniki wokalne, jak i te, które powstały wyłącznie jako utwory muzyczne bez zawartości tekstu i wokalu. A także wykluczamy : tzw. medleye - czyli de facto piosenki złożone z kilku utworów (jednego lub wielu wykonawców).

Opisy nagrań

Utwór powinien być wpisany zgodnie ze schematem czyli osobno nazwa wykonawcy, osobno tytuł nagrania.

Przyjmujemy za wyjściowe nazewnictwo ze strony www.discogs.com (http://www.discogs.com)

Każde słowo powinno rozpoczynać się z wielkiej litery. Jest to ważne dla naszej bazy danych jak i ułatwia moderację. Zalecamy sprawdzać pisownię bowiem utwór wpisany z rażącym błędem w niektórych przypadkach może być po prostu wymoderowany (wykreślony). Szanujmy się nawzajem  8)

Przykłady:
Radiorama - Chance To Desire – prawidłowo (zgodnie z discogs) : http://www.discogs.com/Radiorama-Chance-To-Desire/release/227638 (http://www.discogs.com/Radiorama-Chance-To-Desire/release/227638)
RADIORAMA – CHANCE TO DESIRE – nieprawidłowo
Radiorama - Chanse To Dezire – nieprawidłowo

Uwaga - wszelkie próby manipulacji listą, złośliwości, wykorzystywania tzw. "podwójnych" kont itp. - skutkują czasowym zablokowaniem możliwości dodawania propozycji, głosowania lub wykluczeniem !


 Zapraszamy do wspólnej zabawy ;-)