Gigi Morello - włoski perkusista i nauczyciel gry na perkusji, założyciel GM Drum School.
Trafiłam na niego dzięki grupie Clamour, na temat której desperacko szukałam informacji od wielu miesięcy. Ta niepozorna grupa jak się okazuje miała w swoim repertuarze wiele niewydanych piosenek i coverów, zagrała około 150 koncertów, często pojawiała się w TV obok Jo Squillo, Zucchero, Boya George’a czy Vasco Rossiego i na festiwalach takich jak Festivalbar, Sanremo Rock, Disco Verde i Freeshow Estate.
Zrobienie tego wywiadu zajęło sporo czasu, ponieważ Gigi to bardzo zajęty człowiek
Grazie Gigi!
Giovanna: Czy możesz opowiedzieć o swoich początkach? Ile miałeś lat gdy zacząłeś grać na perkusji?
Gigi: Zacząłem grać trochę późno, miałem 15 lat. Wraz z dwoma przyjaciółmi ze szkoły chcieliśmy założyć zespół punkowy. Dwóch z nas chciało grać na perkusji, jednak ja pierwszy kupiłem zestaw. Był tani i zepsuty, który mogłem co najwyżej wymienić na zestaw lampek w stylu disco.
Więc byłem perkusistą, jednak grupa nigdy nie powstała, a ja jako jedyny z naszej trójki, zacząłem grać na jakimkolwiek instrumencie.
Giovanna: Grasz też na innych instrumentach?
Gigi: Trochę na harmonijce.
Giovanna: Jak spotkałeś chłopaków z Clamour i jak stałeś stałeś się częścią zespołu?
Gigi: Grałem w zespole z Paolo Lamparellim, bratem basisty Clamour - Maurizio. Grupa miała problem ze swoim perkusistą, więc zapytali czy mógłbym do nich dołączyć. Mieli kontrakt z dobrą wytwórnią, więc się zgodziłem.
Giovanna: Czy Clamour odniosło sukces we Włoszech? Czy występowaliście jedynie na festiwalach i w telewizji?
Gigi: Grupa odniosła sukces na jakiś czas. Dzieliliśmy scenę z takimi artystami jak Boy George, Zucchero czy nawet Vasco Rossi. To były wtedy głównie występy w TV, lecz występowaliśmy też sporo na żywo, prawdopodobnie około 150 koncertów.
Giovanna: Przypuszczam, że mieliście więcej singli niż można znaleźć w Internecie? 150 koncertów z tylko trzema piosenkami wydaje się mało prawdopodobne…
Gigi: Mieliśmy dużo piosenek nigdy nie wydanych na albumach. Wykonywaliśmy też covery piosenek z lat 80-tych. Byliśmy zespołem Jo Squillo i zrobiliśmy z nią ponad 40 występów. Dodatkowo występowaliśmy w charakterze supportu na koncertach Mal Of The Primitives, Marcelli Bella, Patty Pravo i innych.
Giovanna: Grałeś w zespołach o różnych gatunkach, od popu, przez country, reggae, aż do heavy metal, a także w teatrze. Jaki rodzaj muzyki lubisz grać najbardziej?
Gigi: Lubię grać każdy rodzaj muzyki, który uważam, że jest dla mnie dobry. Nie ważne jaki to styl, ale to musi być coś co mi się podoba.
Giovanna: Uczysz o grze na perkusji na YouTube. Dlaczego zdecydowałeś się uruchomić swój kanał?
Gigi: Większość moich kolegów, profesjonalnych nauczycieli długo pracuje, wykonuje prace badawcze i zamyka się w studio, by zrobić profesjonalne DVD. A ja nie mam kiedy, ponieważ uczenie i sprawy związane z muzyką zabierają mi prawie cały czas, więc na YouTube udostępniam filmy co jakiś czas, kiedy tylko mogę.
Giovanna: Jesteś reżyserem „Rock in Town”, programu prowadzonego przez Frankie Converso. Możesz powiedzieć więcej o tym projekcie, czy jest to coś w stylu telewizji online?
Gigi: Zacząłem dla zabawy, lecz później przestudiowałem temat i nauczyłem się jak to robić profesjonalnie. To nie tylko programy online, są emitowane zarówno w mediach strumieniowych jak i regularnie we włoskiej telewizji. Chciałem nauczyć się jak nagrywać wideo, gdy ludzie grają na żywo i robić to z punktu widzenia muzyka. Więc gdy perkusista gra swoją kwestię nagrywam to, tak samo jak w przypadku solo wykonywanego przez gitarzystę. To było bardzo popularne i zaczęte dla zabawy stało się czymś większym.
Giovanna: Założyłeś szkołę muzyczną, w której uczą najlepsi perkusiści i nauczyciele z całego świata, np. Tullio De Piscopo. Czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?
Gigi: Właściwie to z Tulio zrobiliśmy jedno seminarium zeszłego lata. Ale miałem w szkole inne kursy, z których też jestem dumny np. Advanced Groove Course prowadzony przez Berklee College of Music z Bostonu. Goszczą w Turynie dwa razy w roku zapewniając międzynarodowy poziom nauki. Ten kurs trwa już od 2008 roku. Od 2010 realizujemy też kurs gry w stylu jazzowym, prowadzony przez świetnego perkusistę jazzowego z Rzymu, Cristiano Coraggio. Jesteśmy też dumni z solidnej współpracy z Domem Famularo, topowym na świecie nauczycielem gry na perkusji. Nazwaliśmy jego imieniem naszą salę warsztatową ze stanowiskami perkusyjnymi i lustrami.
Giovanna: Do jakich zespołów aktualnie należysz? Czy występujesz tylko z Alex Vaudano Band i Confusion Funk?
Gigi: Skupiam się na uczeniu, to moja prawdziwa praca. Nie jestem perkusistą, który uczy w wolnych chwilach, lecz profesjonalnym nauczycielem, który również gra.
Kiedyś grałem z wielkimi nazwiskami we Włoszech, np. Claudio Baglioni, Jo Squillo, Fabio Treves, RAI TV Orchestra i innymi, ale to był czas, gdy byłem poza swoim miastem, a to nie sprawdziłoby się w pracy nauczyciela. Więc teraz gram w takich zespołach, by móc pozostać w Turynie i uczyć. Confusion Funk to wieloletnia grupa, która wygrała kilka nagród. Gram też w projektach takich jak Zonafranca (rock), Alex Vaudano Band (rock), Billi Spuma E I Suoi Gassati (włoskie lata 60-te), a w krótce także w swoim zespole.
Clamour - Chi Non Si Da (1987) - jeden z dwóch singli wydanych przez grupę z Turynu. W jej skład wchodzili: Maurizio Tomaselli (wokal), Gigi Morello (perkusja), Maurizio Lamparelli (bas), Angelo Zoggia (gitara), Marco Greco (klawisze). Powyżej na żywo na Festivalbar 1987.
Gigi Morello w programie Pippo Baudo na antenie Rai Uno
Gigi Morello Music School Village Electrodance Live