Muzyka trzech pokoleń . Propozycje do cyklu audycji.
DanielP:
Z tego co mi wiadomo, to Universe w latach 80 nie wydali żadnej płyty :)
Stąd moje pytanie :P
Quasimodo80:
Cytat: DanielP 24-10-2011 10:10:31
Z tego co mi wiadomo, to Universe w latach 80 nie wydali żadnej płyty :)
Stąd moje pytanie :P
Pierwszy album to bodajże rok 1991 "The Best Of..." a później to już im poszło z tymi albumami ;)
Luca:
Zgadza się ..pierwsza płyta ukazała się w 1991.....wcześniej tylko pojedyncze kawałki na winylach :).....lecz ja Twoją wypowiedź zrozumiałam jeszcze inaczej a mianowicie że nie masz pojęcia czy mieli więcej niż jedną płytę. :) Pozdrawiam. :)
haze:
31 października godzina 20 radio top80
Muzyka trzech pokoleń - Fleetwood Mac
serdecznie zapraszam haze
Fleetwood Mac został założony w 1967 roku w Londynie po tym kiedy Peter Green opuścił legendarny i słynny do dzisiaj zespół John Mayall & Bluesbreakers . Greena w Bluesbreakers zastąpił Eric Clapton .Najbardziej udane okresy dla zespołu to koniec lat 60 –tych , kiedy rozkwit przeżywał blues , oraz lata 1975-87 kiedy Fleetwood Mac postanowili nagrać kilka płyt pop rockowych. Już pierwszy album zatytułowany Albatross okazał się wielkim hitem . Pierwotnie pierwsza płyta zespołu była dziwnie wydana , a mianowicie do spółki z Christiną Perfect, późniejszą żoną basisty Johna McVie. Pierwsza strona winyla należała do Christiny , a druga do Fleetwood Mac. Należy dodać ,że tuż po wydaniu tej płyty dołączyła ona do składu grupy.
Kolejne płyty tej grupy to kompozycje ściśle związane z bluesem. Zespół wkrótce wydał dwa single " Black Magic Woman oraz " Need Your Love So Bad ". Ten pierwszy stał się po kilku latach wielkim przebojem , ale w wykonaniu Carlosa Santany. Fleetwood Mac był niezwykle popularnym zespołem w Europie w tym czasie. Jednak Peter Green, frontman zespołu, nie był dostatecznie zdrowy. Dlaczego? Brał LSD . Narkotyk przyczynił się do wystąpienia u niego schizofrenii .Zresztą lata siedemdziesiąte to era „dzieci kwiatów” , luźnego życia , to również era narkotyków , dziwnych zachowań i poglądów. Podczas trasy koncertowej w lutym 1971 roku, gitarzysta Jeremy Spencer powiedział, że idzie kupić koks , ale nigdy nie wrócił. Po kilku dniach gorączkowych poszukiwań, zespół odkrył, że Spencer dołączył do grupy religijnej, dzieci Boga . Kolejny gitarzysta Danny Kirwan był uzależniony od alkoholu i został wyrzucony z zespołu. Podczas napadu furii rozbił swoją gitarę Les Paul Custom .
W roku 1975 ukazuje się płyta pod nazwą Fleetwood Mac . Album stał się hitem, osiągając numer 1 w USA i sprzedając się w ponad 5 milionowym nakładzie. Z tego albumu najbardziej znae kompozycje to " Over My Head "," Say You Love Me ", Rhiannon "i" Landslide ".
Przełomowym albumem w karierze zespołu okazał się album z 1977 roku zatytułowany Rumours . Ta płyta została nagrana po włączeniu do składu dwóch wokalistek ;Stevie Nicks i Lindsey Buckingham. Właśnie na tym albumie znalazły się pierwsze kompozycje Stevie Nicks . Posłuchajmy zatem piosenki Nicks zatytułowanej Dreams . Dodam ,że płyta Rumours do chwili obecnej sprzedała się w ilości ponad 42 milionów egzemplarzy.
Kolejna płyta zespołu to, Tusk , wydana w 1979 roku. Tusk pozostaje jedną z najbardziej ambitnych albumów Fleetwood Mac , chociaż sprzedała się wtedy w ilości 4 milionów egzemplarzy. W porównaniu do ogromnej sprzedaży Rumours wypada jednak słabo. Dlaczego tak się stało? Otóż ten podwójny album został niezwykle efektownie wydany, przepiękna okładka , poligrafia , potrójne koperty istne wydawnicze cudo na ówczesne czasy . Jeśli ktoś miał szczęście trzymać w dłoniach ,wie o czym mówię. Dodatkowo, Tusk kosztował trochę drogo bo prawie 16 dolarów.
Następny album zespołu Mirage ukazał się po trzech latach czyli w 1982 roku. Został nagrany w zamku we Francji, Mirage był próbą powtórzenia sukcesu Roumors . Niestety nie udało się , lecz piosenka z tego albumu królowała w brytyjskiej top10. Posłuchajmy zatem najbardziej przebojowego nagrania z tej płyty piosenki " Oh Diane ".
Po Mirage, zespół udał się na przerwę, co pozwoliło członkom kontynuować karierę solo. Przy tej okazji zatrzymamy się chwilkę przy solowych dokonaniach członków Fleetwood Mac, a mianowicie przy Stevie Nicks. Rozpoczęła solową karierę w 1981 roku albumem Bella Donna . Jej dorobek do tej pory to siedem albumów . Za chwilę posłuchamy piosenki z 1985 roku z albumu Rock a Little , a będzie to jej największy komercyjny przebój I Can’t Wait.
Stevie na przełomie lat 60/70 jak większość członków Fleetwood Mac była uzależnieniona od kokainy i leków uspokajających . Ale dzięki sile charakteru potrafiła przezwyciężyć problemy . Stevie Nicks jest znana z oryginalnego sposobu ubierania się. Nosi falujące spódnice, szale , warstwy koronki i długie blond włosy. Być może najbardziej znaną częścią jej garderoby są zamszowe buty na koturnach w różnych kolorach . Ze względu na bardzo niski wzrost 155 cm , wysokość koturnów to równe 15 cm.. Z biegiem lat , Nicks stworzyła styl, który nazywa się "mundur", którego pierwowzorem jest jej ubiór przedstawiony na okładce płyty Rumours . Nicks powiedziała, że swój wokal wzoruje na Janis Joplin . Kolejnym ważnym elementem obrazu Nicks jest jej biżuteria. Posłuchajmy teraz jeszcze jednego nagrania z płyty z1985 roku o tytule Talk to Me.
Jej siódmy album solowy zatytułowany In Your Dreams , a jej pierwszy od dziesięciu lat, był produkowany w dużej mierze przez Dave Stewart z Eurythmics i został wydany w maju 2011 roku. Proponuję posłuchać piosenki Annabel Lee.
Pora na kilka słów o Lindsey Buckingham drugiej z trzech wokalistek Fleetwood Mac. Artystka ta jest autorką siedmiu płyt. Jej solowa kariera to ucieczka do muzyki New wave. Proponuję posłuchać dwóch ciekawych nagrań z płyty z 1992 roku Out Of Cradle . Tak więc przed wami Coundown i Turn It On .
Trochę robi się mało czasu więc tak szybciutko chcę was zaznajomić z jeszcze jedną solową płytą Lindsey Buckingham wydaną w 2006 roku zatytułowaną Under The Skin.A prezentowany utwór z tej płyty to Cast Away Dreams.
Muszę też trochę uwagi poświęcić Christinie Perfect po mężu McVie. Była nie tylko wokalistką w zespole Fleetwood Mac , grała również na instrumentach klawiszowych.Pisała też teksty. Jej solowy dorobek to trzy płyty .Posłuchamy 2 nagrań z jedynej płyty nagranej przez McVie w latach 80-tych .A będą to I’m The One oraz The Smile I Live For.
I wreszcie dotarliśmy do arcydzieła lat 80-tych . Dotarliśmy do cudownej , fantastycznej płyty Fleetwood Mac o tytule Tango In The Night. Płyta ukazała się w 1987 roku i momentalnie wskoczyła na górne pozycje list przebojów. Wszystkie wokalistki pokazały swoje walory kompozytorskie i wokalne. A zatem szkoda słów najważniejsza jest muzyka na wokalu Christine McVie i dwa nagrania z tej płyty Little Lies oraz Everywhere.
Myślę , że wybory kto zaśpiewa jaką piosenkę na tej płycie okazały się niezwykle trafne i cudowne , tak cudowne jak ta piosenka zaśpiewana przez Stevie Nicks – Seven Wonders.
Piękny głos Lindsey Buckingham możemy usłyszeć w piosenkach "Big Love" i "Family Man" .
Wykorzystując sukces Tango in the Night, zespół wydał rok później Greatest Hits . Po Greatest Hits , Fleetwood Mac nagrał swój szesnasty longplay Behind the Mask . Jednak album przyniósł tylko jeden wielki przebój Save Me. Po trasie koncertowej promującej ów album z zespołu odeszły dwie podstawowe wokalistki, McVie i Nicks.
10 października 1995 r., Fleetwood Mac wydało kompletnie nieudaną płytę Time. Przy nagraniu tej płyty uczestniczyła tylko jedna wokalistka Christine McVie. Krótko po wydaniu albumu, Christine McVie poinformowała zespół, że ten album był jej ostatnim.
Jeszcze może dwa słowa o założycielu Peterze Green. Green to wielka postać Brytyjskiej muzyki bluesowej . Inspiracją dla Greena był BB King. Peter mówił o nim : "On ma najsłodszy dźwięk jaki słyszałem, był jedynym, który dał mi zimne poty. Choć Green grywał na wielu gitarach, najbardziej charakterystyczna jest jego gra na gitarze Gibson Les Paul z 1959 roku wynikająca z jej unikalnej tonacji .
Krążą pogłoski ,że w tym roku zespół spotkał się ponownie , komponuje i przygotowuje nową płytę , jako ich fan czekam z niecierpliwością, ale czy będzie to płyta na miarę Rumours , Tusk lub Tango In The Night? - nie wiem . Mam tylko nadzieję , że Fleetwood Mac pokaże młodzieży stary dobry i niezatapialny blues i poprock.
haze:
Pragnę poinformować ,że uległa zmiana terminu audycji o Zespole Uniwerse. Audycję poprowadzi Avena w dniu 1 listopada o godzinie 22. Wszystkich zainteresowanych w imieniu Aveny zapraszam.
haze
Nawigacja
[#] Następna strona