Sprawdź:
Zobacz:

ITALO DISCO - OKŁADKI WINYLOWYCH PŁYT Z LAT 80's

Słuchając muzyki z gatunku Italo Disco – wielu z Was przy dźwiękach muzyki łatwej, miłej i przyjemnej nie zastanawia się nad oprawą zewnętrzną - jaka przecież towarzyszyła wydawaniu winylowych płyt w latach 80's (głównie chodzi tu o tzw. „single”).

Poruszamy ten temat uważając, iż jedną z może drobnych – ale istotnych przyczyn dobrego czy słabego sprzedawania się krążka był marketing, a w konkretnym odniesieniu OKŁADKA winylowego krążka. Być może i słusznie uważano, że przecież płyta to też towar nie tylko dla koneserów muzycznych dla których już sam fakt pojawienia się nowości znanego artysty oznaczał sukces i zapewniał potężny nakład wydawniczy i dochody na oczekiwanym poziomie. Bo przecież koneserzy i fani konkretnych wykonawców kupili by nowe nagranie tak czy siak, niezależnie czy jest ładnie opakowane czy nie. Ale trzeba też zwrócić uwagę, że wielu artystów wydawało w tamtych czasach bądź pod różnymi „pseudonimami”. albo też – były to niestety tzw. gwiazdy jednego czy kilku zaledwie utworów. Dlatego przypuszczalnie tak ważną rolę i szansę jakiegokolwiek sukcesu mogła właśnie stanowić ładna, przyciągająca wzrokiem oraz zachęcająca do kupienia – okładka. Ciekawostką jest, że już w końcówce lat 70's, gdy na parkietach królowało jeszcze disco - wytwórnie muzyczne tłoczyły winylowe krążki przykładając dużą uwagę na wizualną oprawę płyt. Tak właśnie tworzono drugie oblicze, gdyż poza muzyką - potencjalny nabywca mógł "nacieszyć oko" piękną, zmysłową - okładką.Przy tym wszystkim niezależnie od intencji komercyjnych – należy zauważyć, że okładki bardzo się różniły. Jedne cechowała wielka finezja i śmiało można by je określić mianem rysunkowego arcydzieła, bo były tak banalne i kiczowate – że aż piękne (przykłady powyżej).
Inne natomiast emanowały prostotą, miernością i brakiem kolorystyki - co po prostu prawie wcale nie przyciągało oka tak by je chociaż dłużej niż sekundę oglądać (przykłady poniżej).

A oto proste przykłady takich skrajności :

Przykład 1 :

     

Przykład 2 :

     


Zachęcamy do przeglądnięcia niewielkiej, bo zawierającej zaledwie 450 okładek galerii - licząc na to, że na naszym topowym forum (tu klikaj - LINK) wypowiecie się w tym temacie, jak i również sami zaproponujecie dodanie do galerii najładniejszych bądź ciekawych okładek z winyli Italo Disco lat 80’s. Póki co galeria dotyczy Italo Disco – czyli muzyki tu wiodącej i dla której dawno … dawno temu ta internetowa witryna powstała.

GALERIA OKŁADEK 80's ITALO DISCO


Możecie także zaproponować Wasze TOP10 najładniejszych okładek Italo Disco - zarówno z tutejszej galerii jak również innych zbiorów - a niebawem na podstawie Waszych typów takie zestawienie (graficzne) powstanie i będzie co jakiś czas aktualizowane (TOP10 Italo Disco Covers).

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

38624 Wyświetleń
Artykuły działu
TOP80 na Facebooku
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Power Play Tygodnia
Proponuje: Devil
Wykonawca: Stevie Wonder
Tytuł: I Just Called To Say I Love You
Rok:1984
Radio TOP80 - gra PiloNet
Valerie Dore - The Night (Remix)
0 (100) słuchaczy
The Night
Valerie Dore
Italy 1984